حمایتهای بی وجه دولت یازدهم از عبدالحمید، عامل جسارت به مراجع

عذرخواهی مولوی عبدالحمید از آیت الله مکارم شیرازی
حمایتهای بی وجه دولت یازدهم از عبدالحمید، عامل جسارت به مراجع
 
حمایتهای عجیب دولت از عبدالحمید

تقدیر و حمایت کم سابقه از مولوی عبدالحمید توسط جریانات سیاسی و امنیتی نزدیک به دولت یازدهم که در ماه‎های اخیر موجب شده پای این چهره به رسانه‎های داخلی کشیده شود، زمینه را برای برخی اظهارات وحدت شکن و البته جسارت آمیز وی نسبت به مراجع عظام تقلید نیز فراهم کرده است، چنانکه وی به تازگی و در یک توهین بی سابقه، بار دیگر وحدت شیعه و سنی را در سیستان و بلوچستان مورد هدف قرار داده و نسبت به یکی از مراجع عظام تقلید سخنان غیرقابل قبولی را بیان کرده است. علی رغم اینکه مولوی عبدالحمید در اقلیتی از اهل سنت ایران جایگاه دارد اما همین چند وقت قبل بود که برای اولین بار عکس اول روزنامه دولتی ایران  به عبدالحمید که همواره از او به عنوان حامی جریان وهابیت در ایران نام برده می شود، اختصاص یافت و این روزنامه دولتی با وی گفتگو کرد. همچنین در جریان سفر رئیس جمهور به سیستان عبدالحمید در کنار روحانی قرار داشت و حتی در خبرها آمد که یک نفر از خانواده روحانی به دیدار خانواده عبدالحمید رفتند. هرچند این خبر بافاصله زیادی تکذیب شد.
 توهین به مرجع تقلید شیعیان
علیرغم اینکه با وجود اختلافات مذهبی، علمای شیعه و سنی در ایران نسبت به یکدیگر حرمت ها را حفظ کرده و بر وحدت در برابر کفار تأکید کرده اند، اما اخیرا عبدالحمید در گفتگویی که با سایت نزدیک به جریانات سنی تندرو جنوب شرق کشور انجام داده، در پاسخ به این سوال که اخیرا برخی از مراجع و علمای مطرح کشور در خصوص جمعیت اهل‌سنت اظهار نگرانی کرده‌اند؛ گفته است: سخنان بعضی از علمای برجسته مانند آیت‌الله مکارم شیرازی و امام جمعه محترم مشهد، مایه نگرانی جامعه اهل‌سنت شده است. زیرا هم آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع مطرح در ایران هستند و هم جناب آقای علم الهدی امام جمعه یکی از بزرگترین و مهم‌ترین شهرهای ایران است. این سخنان در نوع خود عجیب است، چون در گذشته چنین سخنانی مطرح نشده است. اظهار نگرانی درباره افزایش جمعیت اهل سنت و یا نگرانی از پیشرفت اهل‌سنت در زمینه‌های فرهنگی و تحصیلی، خرید زمین و سکونت اهل‌سنت در مشهد و شهرهای دیگر، که مایه نگرانی این بزرگواران گردیده است، سخنان بسیار تأسف برانگیزی هستند.
عبدالحمید در بخش دیگری از اظهارات تحریک آمیزش که در مصاحبه با این سایت منتشر شده، گفته است: متاسفانه برخی می‌خواهند که شیعیان را از این راه تحریک به تکثیر اولاد کنند، ولی این شیوه نادرست است، چراکه تعصبات مذهبی را بالا می‌برد. اگر افرادی چنین قصدی دارند از راه آیات و روایات آنها را تشویق کنند نه با ابراز نگرانی از جمعیت اهل‌سنت.
عبدالحمید در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: در رابطه با آیت‌الله مکارم شیرازی باید عرض کنم که ایشان کتاب‌های متعددی دارند و ‌بنده با مطالعه بعضی از کتاب‌های ایشان، در هیچ‌کدام از آنها مسایل اختلافی را ندیدم و توهینی به اهل‌سنت صورت نگرفته است و خود ایشان اظهار داشته است که در هیچ یک از کتب ایشان مطلبی علیه اهل‌سنت وجود ندارد. اما برخی اظهارات ایشان در شرایط کنونی برای ما نگران کننده است. زیرا سن ایشان بالا رفته و گزارش‌هایی را که به ایشان می‌دهند زودتر باور می‌کنند و بدون تحقیق آنها را مطرح می‌کنند و گزارش‌هایی که ما در ملاقات با ایشان نیز شنیدیم برای ما نگران کننده و تعجب آور بود.  هر چند پیش از این و در واکنش به حمایت‎های غیرقابل توجیه دولت یازدهم از جریان عبدالحمید در جنوب شرق کشور و تلاش برای معرفی وی به عنوان نماینده اهل سنت در ایران، کارشناسان مسائل قومیت و مذاهب نسبت به ترویج رفتارهای تفرقه افکنانه در این منطقه هشدار داده بودند، اما سخنان امروز عبدالحمید نشان می‎دهد نه تنها این پروسه آغاز شده بلکه جریان مذکور که خود را مستظهر به حمایت دولت می‎بیند، وارد میدان ایجاد تنش‎های مذهبی و قومی شده است، موضوعی که اولین نمونه‎های آن را می‎توان در سخنان امروز عبدالحمید و توهین به مراجع تقلید شیعه برای برانگیختن واکنش‎های مذهبی شیعیان مشاهده کرد.
 جسارت به مراجع به اسم اعتدال!
این چهره پر حاشیه در سیستان و بلوچستان جسارت خود به مراجع تقلید شیعه را محصول فضای ایجاد شده در دولت اعتدال دانسته و افزود: خوشبختانه چنین سخنانی در دولت اعتدال‌گرا  و حتی در محافل اصول‌گرایان معتدل جایگاهی نداشته.
 تعطیلی درس حوزه علمیه زاهدان در اعتراض به توهین به مرجعیت
هفته گذشته همچنین اساتید و طلاب حوزه علمیه امام صادق(ع) زاهدان در اعتراض به توهین به حضرت آیت الله مکارم شیرازی توسط مولوی عبدالحمید، کلاس های درس خود را تعطیل کردند. به گزارش جهان نیوز، نکته قابل توجه این بود که سخنرانی های مطرح شده در این تجمع به تبیین جایگاه و تاثیرگذاری مرجعیت در طول چند صد سال اخیر و مخصوصا دوران معاصر در جهان اسلام اختصاص پیدا کرد.  این اقدام معقول و علمی معنادار واکنشی اعتراض آمیز به توهین صورت گرفته به مرجعیت و در عین حال پاسخی ظریف و درس آموز به بداخلاقی مولوی عبدالحمید بود.  همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز امروز پیگیر این توهین بی سابقه بوده اند که در این بین برخی نمایندگان اهل سنت در مجلس نسبت به این اقدام مولوی عبدالحمید اظهار تاسف کرده اند.
  عذرخواهی تلویحی!
با این اوصاف چند روز پس از انتشار این سخنان تفرقه افکنانه، برخی از نمایندگان مجلس با تهیه بیانیه ای در دفاع از مرجعیت شیعه به دنبال جمع آوری امضا بودند و همچنین برخی از نمایندگان قصد داشتند نسبت به این حرمت شکنی تذکر دهند و همچنین به دنبال اعتراض برخی از علمای اهل سنت به این سخنان تفرقه افکنانه، سبب شد تا علاوه بر حذف این خبر از سایت افراطی نزدیک به عبدالحمید، وی در گفتگو با پایگاه تقریب ضمن حمایت از علما و مراجع شیعه ایجاد اختلاف بین اهل سنت و شیعیان را کار افراطیون داخلی و خارجی دانست و گفت:
بنده نسبت به هیچکدام از مراجع بزرگوار شیعه اظهارنظری که موجب تنش بشود یا خدای ناکرده موجب کدورت این بزرگواران بشود نداشته ام... علمای اهل سنت برای مراجع عظام تقلید احترام خاصی قائلند و برای حل مشکلات اهل سنت به توصیه و تاکید این بزرگواران امیدوارند و اگر درخواستی از این عزیزان می شود به خاطر وجاهت و مقبولیت آنان نزد عموم مسلمانان شیعه و سنی است و به خاطر انتظاری است که از این بزرگان هست …به اعتقاد بنده علمای شیعه و سنی، علمای مختص به یک فرقه و مذهب خاص نیستند بلکه اینها سرمایه و امید جهان اسلام هستند.
 لزوم توجه به تبعات این رفتارها
به نظر می رسد دشمنان اسلام به دنبال تحریک عواطف مذاهب اسلامی در برابر یکدیگر هستند. از همین روی سخنانی از این دست جز بهره برداری دشمنان اسلام، نتیجه دیگری ندارد. قطعا علمای بزرگوار تشیع برای جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان اسلام از این جسارت ها می گذرند و راضی نیستند که این موارد سبب شکستن هیمنه وحدت مسلمانان شود. شیعیان دوستدارعلما نیز بر همین اساس عمل می کنند، همانطور که تاکنون نشان داده اند برای ایشان مهمتر از هر چیز عظمت اسلام است. اما بر علمای اهل سنت است تا برای حفظ موقعیت خود، اجازه ندهند تا برخی چهره های افراطی بتوانند به نام اهل سنت، عواطف برادران دینی خود را تحریک کنند.

/ 0 نظر / 32 بازدید